
Ministrul Infrastructurii, Vladimir Bolea, a oferit detalii despre motivele care ar fi stat la baza demisiei celor doi consilieri din Corpul de control al premierului, anunțată miercuri în cadrul ședinței Guvernului. Oficialul susține că unul dintre membrii structurii responsabile de monitorizarea instituțiilor subordonate executivului făcea parte și din Consiliul de administrație al MoldATSA, întreprindere aflată recent în centrul unor controverse legate de acordarea premiilor și gestionarea fondurilor.
„Din câte înțeleg eu, una dintre persoanele din corpul de control face parte din Consiliul de Administrare (al MoldATSA). Din câte știu, colegii de la APP au inițiat și o anchetă să vadă cum a fost elaborat acel concurs, care sunt rezultatele acelui concurs, cine a făcut analiza documentelor acelor persoane, pentru că APP-ul este cel care organizează concursuri și face toate angajările. Eu cred că, la final, trebuie să vadă cât de eficiente sunt persoanele care sunt incluse în procesul de… Consiliu de Administrare. Pentru că deciziile, dacă vorbim despre premii, dacă vorbim despre cum să cheltuie banii publici, sunt luate către un Consiliu de Administrare”, a declarat Vladimir Bolea în cadrul unei emisiuni la Moldova 1, citat de realitatea.md.
Oficialul a afirmat că situația de la MoldATSA scoate în evidență necesitatea reformării modului în care sunt administrate întreprinderile de stat și evaluate persoanele care fac parte din consiliile de administrație.
Corpul de control al prim-ministrului și-a suspendat activitatea după ce membrii săi și-au prezentat demisia. Anunțul a fost făcut de Alexandru Munteanu, care a precizat că, în urma unei evaluări, s-a constatat că aceștia „nu mai beneficiază de încrederea necesară”.
Din componența Corpului de control făceau parte Vasile Bolduratu și Angela Rojcov-Ciofu, numiți în funcție în noiembrie 2025. Potrivit datelor oficiale, cei doi consilieri erau remunerați cu salarii de peste 40 de mii de lei.
Conform legislației, Corpul de control al premierului are atribuții de monitorizare și verificare a instituțiilor aflate în subordinea Guvernului. Structura urmărește modul în care sunt implementate deciziile Executivului și politicile publice, iar în cazul depistării unor nereguli este obligată să sesizeze organele competente și să prezinte probele necesare.