75 de ani ai maestrului Gheorghe Mustea, celebrați prin muzică și emoție la Teatrul Verde

Primăria Municipiului Chișinău invită publicul la un eveniment de excepție dedicat unei personalități marcante a culturii naționale. Duminică, 28 iunie 2026, începând cu ora 19:00, la Teatrul Verde va avea loc concertul aniversar consacrat maestrului, academicianului, compozitorului și dirijorului Gheorghe Mustea.

Evenimentul reprezintă un omagiu adus unei cariere remarcabile, care a marcat profund dezvoltarea muzicii și culturii din Republica Moldova. Timp de peste cinci decenii, maestrul Gheorghe Mustea a contribuit la formarea și promovarea valorilor artei muzicale, devenind una dintre cele mai respectate personalități ale scenei culturale.

Publicul va avea ocazia să se bucure de un spectacol de exceptie susținut de Orchestra Națională Simfonică a Companiei Publice „Teleradio-Moldova”, sub bagheta maestrului Gheorghe Mustea.

Pe scenă vor evolua artiști îndrăgiți ai Republicii Moldova: Olga Ciolacu, Lidia Botezatu, Cristina Scarlat, Cătălin Josan, Milla Danilceac, Marin Gheras, Tatiana Costiuc, Marina Dobrescu, Sergiu Garabajii, Nicoleta Sava, Veronica Roșca și Alexandr Candja.

Atmosfera aniversară va fi completată de prestațiile formațiilor AKORD, Catharsis, Brio Sonores și Concertino.

Gala aniversară este organizată de Primăria Municipiului Chișinău și se înscrie în seria evenimentelor dedicate promovării valorilor culturale și personalităților care au contribuit la patrimoniul artistic național. Intrarea este liberă.

Loading Next Post...
Urmărește-ne
Search
Loading

Signing-in 3 seconds...

Signing-up 3 seconds...