Bloomberg: Europa, alarmată de posibila reducere a prezenței militare americane, cere SUA să evite o retragere bruscă a trupelor de pe continent

Liderii europeni se tem că Statele Unite ar putea reduce brusc prezența militară pe continent fără avertisment prealabil, relatează Bloomberg. În acest context, aceștia îndeamnă Washingtonul să coordoneze în avans orice astfel de planuri pentru a evita destabilizarea apărării NATO.

Potrivit surselor agenției, oficialii europeni s-au împăcat deja cu ideea că administrația președintelui american Donald Trump va retrage aproape sigur o parte din cei 80.000 de militari americani dislocați în regiune. Acum, eforturile lor se concentrează pe atenuarea celor mai grave consecințe ale acestor schimbări, notează publicația.

Orice decizie a Casei Albe de a retrage trupe și armament din Europa ar putea submina eforturile aliaților SUA din NATO de a contracara agresiunea rusă. Țările de pe flancul estic al Alianței sunt considerate deosebit de vulnerabile în acest sens. Pe 8 aprilie, surse NBC News au raportat că SUA analizează posibilitatea retragerii a 10.000 din cei 20.000 de soldați desfășurați în Polonia și România în 2022. Înainte de război, în Europa erau staționați aproximativ 65.000 de militari americani, iar după invazia Rusiei în Ucraina, numărul lor a ajuns la 100.000.

Interlocutorii agenției au subliniat că unele dintre canalele obișnuite de comunicare au încetat să funcționeze odată cu revenirea lui Trump la Casa Albă, iar europenii se tem că nu vor primi nicio notificare prealabilă despre reducerea prezenței militare americane, aflând totul din presă. Prin urmare, aceștia încearcă să obțină din partea partenerilor americani un angajament de a informa în avans despre orice retragere de trupe.

În paralel, oficialii europeni continuă să convingă Washingtonul de avantajele menținerii unei prezențe militare pe continent. Unul dintre argumente este că SUA „demonstrează forță politică” rămânând în Europa, a declarat o sursă. De asemenea, miniștrii de externe ai țărilor NATO, în cadrul unei întâlniri cu secretarul de stat american Marco Rubio la sediul Alianței săptămâna trecută, au încercat să-l asigure că aliații încep să-și asume o responsabilitate mai mare pentru propria apărare. Totodată, aceștia au promis să crească cheltuielile militare, o cerință veche a lui Trump.

Pe 8 aprilie s-a aflat despre retragerea trupelor americane de la baza aeriană poloneză Jasienka, prin care trece 95% din armamentul occidental trimis în Ucraina. Deși aceste forțe vor rămâne în Polonia, generalul Christopher Donahue, comandantul trupelor terestre americane în Europa și Africa, a explicat această mișcare prin nevoia de a „optimiza” prezența și de a „economisi zeci de milioane de dolari pe an pentru contribuabilii americani”.

Anterior, surse citate de The Washington Post au indicat că administrația Trump discută despre retragerea tuturor celor 20.000 de militari americani trimiși în Europa de fostul președinte Joe Biden. Această posibilitate a fost recunoscută și de fostul ambasador al SUA la NATO, Julianne Smith. Secretarul apărării al SUA, Pete Hegseth, a declarat la Conferința de Securitate de la Munchen din 14 februarie că nu ar trebui să se presupună că „prezența Americii [în Europa] va dura la nesfârșit”. El a subliniat că „realitățile strategice dure” obligă SUA să prioritizeze contracararea Chinei.

Leave a reply

Loading Next Post...
Urmărește-ne
Search
Loading

Signing-in 3 seconds...

Signing-up 3 seconds...