
Corpul de control al prim-ministrului, structură responsabilă de monitorizarea instituțiilor subordonate executivului, și-a suspendat activitatea. Alexandru Munteanu a anunțat la ședința de azi a Guvernului că membrii Corpului de control și-au dat demisia, după ce, în urma unei evaluări, s-a constatat că „nu mai beneficiază de încrederea necesară”.
„Avem nevoie de o gestionare corporativă profesională. Mă refer la activitatea corpului de control, structură care are misiunea de a de a verifica respectarea integrității, legalității și bunei givernări în instituții. De aceea, standardele de porfesionalism trebuie să fie aici mai înalte decât oriunde altundeva. În urma evaluărilor, am ajuns la concluzia că activitatea componentă a corpului de control nu mai beneficiază de încrederea necesară. Membii corpului și-au dat demisia din această dimineață. Funcțiile publice nu sunt un privilegiu, ele presupun o responsabilitate”, a declarat premierul Alexandru Munteanu.
În prezent, din componența Corpului de control fac parte Vasile Bolduratu și Angela Rojcov-Ciofu, numiți în funcție în noiembrie 2025. Cei doi consilieri erau remunerați cu un salariu de peste 40 de mii de lei.
Potrivit legislației, Corpul de control are funcții de monitorizare și control asupra tuturor instituțiilor subordonate Guvernului. Consilierii din cadrul structurii verifică în ce măsură instituțiile responsabile respectă deciziile și indicațiile premierului, programul de activitate al Guvernului, documentele de politici publice. În cazul în care Corpul de Control constată anumite nereguli în activitatea unei sau altei instituției, acesta este obligat să sesizeze autoritățile competente și să pună la dispoziția lor probele necesare.