
Directorul Spitalului Clinic din Bălți, Gheorghe Brînză, și alți funcționari din conducerea instituției sunt vizați într-un dosar de corupție. În această dimineață, ofițerii Centrului Național Anticorupție au descins cu percheziții în birourile suspecților.
„CNA desfășoară acțiuni de urmărire penală în cadrul a 9 dosare pornite pe fapte de corupție în care sunt vizați factori de decizie ai unei instituții medicale din mun. Bălți. La moment ofițerii anticorupție efectuează percheziții la mai multe persoane, iar cu amănunte vom reveni pe parcurs”, a precizat purtătoare de cuvânt a CNA pentru ZIUA.
Directorul spitalului ar fi suspectat că a prejudiciat financiar instituția în urma implicării în mai multe scheme de favorizare a agenților economici în cadrul unor proiecte, în urma cărora era „remunerat” cu „comisioane ilegale” oferite de firme, scrie nordnews.md.
Totodată, aceeași sursă scrie că în 2023, Gheorghe Brînză și-a achitat studiile de master din bugetul instituției medicale și și-ar fi angajat socrul într-o funcție de răspundere, ulterior acesta fiind eliberat la insistența Ministerului Sănătății.
Amintim, Gheorghe Brînză a ajuns la conducerea Spitalului din Bălți în septembrie 2022. Atunci, fiind director al Spitalului din Glodeni, acesta a fost detașat de către ministrul Sănătății, Ala Nemerenco, în funcția de director interimar al Spitalului din Bălți, după ce concursul pentru șefia instituției a fost anulat.
„Este tânăr, competent, deține experiența de a gestiona un spital, cunoaște spitalul și colectivul”, se arătă într-o postare pe Facebook a ministrului Ala Nemerenco, scrisă în ziua detașării.
Ulterior, în noiembrie s-a încheiat al doilea concurs, iar în urma acestuia, Gheorghe Brînză a afost deja numit director cu acte în regulă.