
Circulația rutieră pe prima porțiune a podului de pe strada Mihai Viteazul din Capitală, supusă în prezent lucrărilor de reparație, va fi permisă, cel mai probabil, la sfârșitul lunii mai 2024, anunță reprezentanții Primăriei Chișinău.
„Conform planului, în luna mai va fi aplicat asfaltul fierbinte, ca finalizare a acestui proces de executare a lucrărilor de pregătire și reabilitare. Ulterior, peste două săptămâni, vom putea permite circulația rutieră, inclusiv a transportului public, pe o suprafață rulantă calitativă, conform condițiilor stabilite în contractual asumat de companie”, a declarat șeful Direcţiei generale mobilitate urbană, Vitalie Mihalache.
Reparația podului de pe strada Mihai Viteazul a început la începutul lunii septembrie 2022. Valoarea totală a proiectului este de 108 milioane de lei, bani alocați din bugetul municipal.