Emil Ceban nu exclude că diplomele false de rezidențiat i-au fost transmise spre semnare cu abateri: Sunt cel mai interesat să aflu vinovatul

Ministrul Sănătății, fost rector al Universității de Medicină de la Chișinău, Emil Ceban, nu exclude că pe masa sa ar fi ajuns diplomele false de absolvire a rezidențiatului, care sunt parte a unei ample anchete penale la București. Demnitarul, care acum două zile califica informațiile drept un fals, susține că actele ar fi putut ajunge la semnare cu abateri ale „procedurilor interne universitare”.

„Dacă totuși, în urma investigațiilor procurorilor, se va constata că unele diplome prezentate spre semnare au ajuns la mine cu încălcarea unor proceduri interne universitare, sunt cel mai interesat să aflu cine se face vinovat și solicit autorităților competente din ambele state să clarifice situația”, se arată în reacția lui Emil Ceban de pe pagina oficială a Ministerului Sănătății.

Oficialul a reiterat că procesul de eliberare a diplomelor este riguros reglementat.

„În calitatea mea de rector al Universității de Stat de Medicină și Farmacie „Nicolae Testemițanu”, am semnat anual mii de diplome, conform unei proceduri administrative standard. Procesul de eliberare a diplomelor este unul digitalizat și riguros reglementat, iar semnătura rectorului este o etapă obligatorie pentru toate actele de studii emise de universitate. Nu am avut niciodată motive să pun la îndoială veridicitatea acestor documente”, a mai delcarat Emil Ceban.

Precizăm că presa din România scrie, cu referire la surse din cadrul anchetei, că actualul ministru al Sănătății de la Chișinău, Emil Ceban, a semnat în fosta sa calitate de rector diplomele de rezidențiat ale unor medici moldoveni despre care procurorii români susțin că au fost obținute fraudulos. Parchetul General de la București îi acuză pe medici într-un comunicat că ar fi obținut prin fraudă diplomele, dat fiind că ei lucrau cu normă întreagă în România în perioada în care ar fi trebuit să fie prezenți fizic în Republica Moldova la rezidențiat.

Ministrul Ceban ar putea fi audiat de procurorii români în acest dosar, în funcție de modul în care decurge cooperarea judiciară dintre România și Republica Moldova, potrivit informațiilor G4Media.

Emil Ceban a respins miercuri implicarea universității pe care o conduce în scandalul diplomelor false investigat de autoritățile din România. Emil Ceban spune că Universitatea nu putea elibera astfel de acte, deoarece toate diplomele și notele sunt gestionate printr-un sistem digital sigur.

Loading Next Post...
Urmărește-ne
Search
Loading

Signing-in 3 seconds...

Signing-up 3 seconds...