
Franța va deschide o misiune permanentă de apărare la Chișinău în următoarele luni. Decizia se regăsește într-un acord de apărare între R. Moldova și Franța semnat astăzi, la Paris de către președintele francez și Maia Sandu. La rândul său, ministrul francez al Apărării, Sébastien Lecornu, a declarat că odată cu semnarea acestui acord au început discuțiile cu privire la posibilele contracte de armament.
„Franța își reafirmă sprijinul neclintit pentru independența, suveranitatea și integritatea teritorială a Republicii Moldova în cadrul granițelor sale recunoscute internațional. Statul moldovenesc trebuie să fie în măsură să-și protejeze neutralitatea, să-și apere teritoriul și populația și să contribuie la securitatea regională și internațională”, a declarat Macron într-o declarație comună cu președintele Republicii Moldova, Maia Sandu
Acordul semnat ulterior de miniştrii Apărării de la Paris și Chișinău prevede, în special, „deschiderea în următoarele luni a unei misiuni de apărare permanentă la Chişinău”, a precizat Macron, adăugând că „aceasta este doar o primă etapă”.
Macron și Sandu au publicat o declarație comună în care au cerut Rusiei „să-și retragă forțele care sunt staționate ilegal pe teritoriul Moldovei”. Totodată, Parisul s-a declarat gata „să-și aducă contribuția, când va veni momentul, la o soluționare de durată și pașnică a acestui conflict” înghețat din 1992, scrie France24.
În domeniul economic, Moldova și Franța au parafat „o foaie de parcurs bilaterală ce identifică proiecte de viitor de dezvoltat împreună”.
Maia Sandu a declarat că semnarea acordurilor de apărare și de cooperare economică cu Franța transmite, de asemenea, un mesaj ferm că Moldova este din ce în ce mai puternică, având Franța alături.
„Cooperarea noastră în domeniul apărării se intensifică, iar achiziția recentă a unui radar aerian de înaltă performanță este un exemplu. Peste două sute de companii franceze sunt active în Moldova, oferind beneficii reciproce ambelor economii. Pe măsură ce ne vom apropia de UE, știm că implicarea companiilor va crește. Pregătirea pentru aderarea la UE ne consolidează deja economia și ne consolidează rezistența”, a declarat Maia Sandu.