Fondul de subvenționare a agricultorilor, epuizat în proporție de 70%. Statul a alocat deja 1,1 mld. de lei

În perioada ianuarie-mai, Ministerul Agriculturii a debursat peste 1,1 miliarde de lei pentru subvenționarea agricultorilor din R. Moldova, ceea ce reprezintă 68 la sută din Fondul Național de Dezvoltare a Agriculturii pentru 2024.

Potrivit autorităților, ritmul de acordare a subvențiilor este mai accelerat în comparație cu 2023, când, de exemplu, în luna iunie erau achitate cereri în proporție de doar 50% din fondul total.

Doar în luna mai, au fost autorizate spre plată 600 de cereri. Cele mai multe, peste 450, sunt cereri pentru subvenții post-investiții în valoare de 117 milioane de lei. Alte 25 de cereri reprezintă plăți în avans solicitate de fermieri, cu un cost de 24 de milioane de lei. Urmează plățile complementare și proiectele Leader.

Pentru acest an Fondul Național de Dezvoltare a Agriculturii și Mediului Rural este de 1,6 miliarde de lei.

Leave a reply

Loading Next Post...
Urmărește-ne
Search
Loading

Signing-in 3 seconds...

Signing-up 3 seconds...