
Asociația „Forța Fermierilor” anunță că va organiza proteste în zilele de 18 și 19 decembrie în fața Guvernului și Parlamentului prin care va cere adoptarea de urgență a măsurilor pentru fermierii afectați de secetă. Organizația condamnă amânarea proiectului cu privire la instituirea moratoriului pentru plățile și datoriile la bănci și acuză guvernarea că ar face jocul unor monopoliști.
„Cel mai evident lucru demonstrat de acest Guvern este că apără și susține aprig companiile mari transnaționale și offshore, iar producătorii locali mici și mijlocii sunt intenționat distruși și falimentați. Din acest motiv Asociația Forța Fermierilor dacă nu va fi auzită, va solicita demisia Guvernului, iar protestele masive ulterioare se vor putea transforma în unele politice! Criza din agricultura Republicii Moldova se adâncește pe zi ce trece, iar Guvernul nu a înțeles că fără măsuri eficiente și cât mai urgente suferă bugetul public, lucrătorii bugetari și populația țării, lucru resimțit deja de fiecare cetățean în măriri mizere de pensii, salarii bugetare sau compensații”, se arată în mesajul Asociației „Forța Fermierilor”.
Potrivit organizației, ultimul exemplu al tergiversării adoptării unor măsuri pentru salvarea situației din agricultură ar fi avizarea întârziată de către Guvern a proiectului de lege privind moratoriul la plățile către bănci, elaborat de deputatul Alexandru Trubcă împreună cu asociațiile de fermieri pentru depășirea crizei secetei și adoptarea căreia a fost promisă de Igor Grosu încă în 5 decembrie.
„Atenționăm că proiectul respectiv nu prevede alocare de resurse financiare din bugetul de stat. Această tergiversare este ultima picătură, iar Asociația Forța Fermierilor anunță proteste de avertizare pentru zilele de 18.12.2024 în fața Guvernului și 19.12.2024 respectiv în fața Parlamentului Republicii Moldova. Suplimentar asociația își rezervă dreptul ulterior de a organiza proteste masive în toată țara dacă autoritățile statului nu vor lua măsuri legislative și economice pentru oprirea colapsului din agricultură”, se mai arată în mesajul Asociației „Forța Fermierilor”.
Organizația mai solicită, de asemene, și prelungirea licențierii obligatorii pentru importul de cereale până la sfârșitul anului viitor.