
Un nou bloc politic, care ar urma să schimbe cursul de dezvoltare al Republicii Moldova dinspre Vest spre Est, a fost lansat astăzi, în capitala Rusiei. La eveniment au participat în jur de 500 de persoane, printre care Ilan Șor, Marina Tauber, alături de ceilalți deputați din fosta fracțiune „ȘOR”, bașcana Evghenia Guțul, președintele Adunării Populare a Găgăuziei, Dmitrii Constantinov, liderul partidului „Șansă”, Alexei Lungu, președinta partidului „Renaștere” Natalia Parasca, parlamentarul Vasile Bolea și alții.
Evenimentul s-a desfășurat într-un hotel din Moscova și a fost reflectat pe larg de presa rusească. Vorbitorii au lansat critici la adresa actualei guvernări și au încercat să argumenteze că vectorul de dezvoltare euro-atlantic ar fi o soluție proastă și că Republica Moldova ar trebuie să se reorienteze către est și să restabilească relațiile cu Rusia.
În discursul său, deputatul Marina Tauber a menționat că este importantă unitatea în fața problemelor aduse de Uniunea Europeană și de guvernarea condusă de Maia Sandu și PAS.
Menționăm că Ilan Șor se află de ceva timp în Rusia, unde s-ar fi mutat cu traiul, după ce anterior locuise în Israel, al cărui cetățean este. Acesta pare să fi reintrat în grațiile puterii de la Moscova, care, pe lângă faptul că i-au ridicat interdicția de a călători în Rusia, îl promovează intens în presa oficială, care-l prezintă drept liderul opoziției din Republica Moldova.

