
Cinci echipaje de salvatori luptă cu flăcările care au izbucnit în clădirea Centrului municipal de tineret din sectorul botanica al Capitalei. Potrivit Inspectoratului General pentru Situații de Urgență, incendiul a fost semnalat la ora 15:23.
„A fost observat fum din subsolul blocului de pe bulevardul Cuza Vodă 14. La faţa locului au fost îndreptate cinci echipe de salvatori, care ajunşi au stabilit că focul a cuprins subsolul clădirii şi se se extindea spre un centru de tineret. Datorită intervenţiei operative a pompierilor, arderea a fost localizată la ora 15:34. Angajaţii IGSU contină să lucreze pentru lichidarea completă a incendiului. Cauza şi circumstanţele producerii incendiului urmează a fi stabilite”, se arată într-un comunicat al IGSU.