
Primarul Chișinăului, Ion Ceban, se află într-o vizită de lucru la Londra, unde are programare întrevederi cu reprezentanții Băncii Europene pentru Reconstrucții și Dezvoltare despre proiectele mari de infrastructură implementate la Chișinău.
„Mă refer la construcția celor 3 artere, bd. Mircea cel Bătrân, str. Industrială, str. Mesager. Nu este vorba doar de construcția străzilor, ci despre extinderea orașului cu toată infrastructura necesară”, a scris Ceban pe rețelele de socializare.
În cadrul vizitei, Ion Ceban a avut o întrevedere cu președintele BERD, Odile Renaud-Basso.
„Am exprimat recunoștința mea personală și a întregii comunități din Chișinău pentru suportul strategic oferit de BERD în atragerea și implementarea celor mai mari proiecte de infrastructură, mobilitate și dezvoltare din istoria modernă a capitalei noastre, dar și a unor exemple unice pentru întreaga țară. Datorită acestui parteneriat solid din ultimii ani, modernizarea rețelei rutiere și extinderea orașului avansează în ritm susținut”, a scris Ion Ceban.
Ceban a mai adăugat că discută, de asemenea, despre celelalte proiecte, printre care modernizarea și eficientizarea energetică, managementul deșeurilor, construcția drumurilor, apa și canalizarea, reabilitarea albiei râului Bîc și altele.
Chișinăul are peste 30 de proiecte prin instrumente de suport european, cu un portofoliu de peste 4,5 miliarde lei.