
Candidatul Partidului Dezvoltării și Consolidării Moldovei, Ion Chicu, a mers în ultima zi de campanie la mai multe instituții publice și întreprindere, unde le-a vorbit angajaților despre cele 10 priorități de dezvoltare a R. Moldova, inclusiv a economiei. Fostul premier a avut o întâlnire cu medicii și personalul Spitalului „Emilian Coțaga”, dar și cu angajații altor trei întreprinderi.
„Oamenii cu care m-am întâlnit astăzi și pe durata întregii campanii electorale, vor ca în fruntea statului să avem un președinte responsabil, cu respect față de oameni, față de Constituția și legile țării. Oamenii vor ca statul să fie în slujba cetățenilor, nu a unui partid sau grup de interese străine, ca acum”, a declarat Ion Chicu.
De asemenea, în cadrul unui briefing, Ion Chicu a făcut și un bilanț al acestei campanii în care, susține el, mai mulți candidați au fost supuși mai multor presiuni.
„Această campanie nu poate fi caracterizată drept una liberă, democratică. Majoritatea contracandidaților au simțit ce înseamnă presiunea din partea instituțiilor statului și exponenților care au obligațiunea să asigure alegeri corecte, oamenii au fost indimidați, mai ales în perioada de colectare a semnăturilor. Urmărire, filaj, amenințări, toate aceste momente descriu situația dramatică din R. moldova la capitolul democrație”, a declarat Ion Chicu.
Amintim, programul electoral al lui Ion Chicu are 10 priorități, printre care se numără stoparea exodului populației și ameliorarea situației demografice, asigurarea securității, alocații demne, dezvoltarea economiei naționale, asigurarea dreptului la educație și servicii medicale de calitate.