
Liderul separatiștilor transnistreni, Vadim Krasnoselski, spune că autoritățile de la Chișinău ar fi respins un plan de soluționare pașnică a diferendului, propus de Tiraspol. Declarația a fost făcută, marți, în cadrul unei întâlniri cu șeful delegației Uniunii Europene în Moldova, Janis Mazeiks, transmite presa din stânga Nistrului.
Anterior, la o întâlnire în format „1+1” la Bender, pe 17 mai, între pretinsul ministru de externe al regiunii nerecunoscute, Vitali Ignatiev, și vicepremierul pentru reintegrare, Oleg Serebrian, partea transnistreană a propus asumarea unui angajament comun privind metodele pașnice de depășire a divergențelor dintre Chișinău și Tiraspol. Ignatiev a raportat că autoritățile de la Chișină ar fi rescris textul, făcându-l inacceptabilă.
„Declarația este un pas comun bun. Poziția Moldovei nu este clară atunci când respinge propunerea de a semna documentul de pace. Toată lumea vorbește despre pace și despre excluderea agresiunii, inclusiv partea moldovenească. Atunci, să semnăm și să consfințim această dorință”, se arată într-o declarația a așa-numitului lider de la Tiraspol.
Potrivit lui Krasnoselski, în situația în care negocierile în formatul „5+2” (Moldova, Transnistria, OSCE, Rusia, Ucraina, precum și observatori din partea UE și SUA) sunt înghețate, „nu se poate invoca această circumstanță pentru a nu lucra la reglementare”.
„Se pune întrebarea: de ce? Ce nu le place în această declarație? Totul este clar, transparent – apel la pace, la respect reciproc, la îndeplinirea acordurilor anterioare. Apel către toți participanții la procesul de negociere să se alăture acestei declarații”, a menționat Krasnoselski.
În negocierile pentru soluționarea conflictului transnistrean în format “5+2” participă Chișinăul și Tiraspolul ca părți ale conflictului, Rusia, Ucraina, OSCE – ca mediatori, Uniunea Europeană și Statele Unite – ca observatori. Ultima ședință la nivel de miniștri de externe ai țărilor mediatoare și observatoare a avut loc în toamna anului 2019 la Bratislava.