
Ministerul Afacerilor Externe al Federației Ruse le recomandă din nou cetățenilor ruși să se abțină de la călătorii în Republica Moldova. Kremlinul acuză autoritățile de la Chișinău de faptul „că ar aplica măsuri discriminatorii la intrarea în țară”.
Într-un comunicat, diplomația rusă susține că deținătorii de pașapoarte rusești sunt supuși unor controale și interogatorii îndelungate pe Aeroportul Internațional Chișinău, că li s-ar solicita să predea telefoanele mobile pentru verificarea conținutului acestora și că unii primesc refuzuri nemotivate de intrare în Republica Moldova.
Totodată, Moscova afirmă că autoritățile moldovenești nu ar permite accesul reprezentanților consulari ai Ambasadei Rusiei la cetățenii ruși aflați în astfel de situații și acuză Chișinăul că ar tergiversa intenționat procedurile de control și la ieșirea din țară.
„În acest context, Ministerul Afacerilor Externe al Federației Ruse recomandă încă o dată cu insistență cetățenilor ruși să se abțină de la călătorii în Republica Moldova”, se arată în comunicatul de presă.
Autoritățile Republicii Moldova nu au comentat, deocamdată, acuzațiile formulate de Ministerul rus de Externe.