
Președintele Republicii Moldova, Maia Sandu, a publicat o fotografie, în care apare alături de mai mulți lideri europeni importanți, reuniți la summitul Comunității Politice Europene. Este vorba despre conducătorii Marii Britanii, Franței, Germaniei, României, Poloniei și Consiliului European.
Într-un mesaj pe Facebook, șefa statului a scris că aceștia „sunt unii din cei mai buni prieteni ai Republicii Moldova”.
„Keir Starmer, Prim-ministrul britanic, care este și gazda evenimentului, Președintele Franței, Emmanuel Macron, Cancelarul federal al Germaniei, Olaf Scholz, Președintele României, Klaus Iohannis, Prim-ministrul polonez, Donald Tusk, și Președintele Consiliului European, Charles Michel, și-au reafirmat sprijinul pentru Republica Moldova și au apreciat reformele pe care le implementăm”, susține Maia Sandu.
Ea a mai adăugat că, în cadrul reuniunii din Marea Britanie, a discutat cu partenerii europeni despre asigurarea păcii și bunăstării în Republica Moldova.
„La summitul Comunității Politice Europene, mai mulți prieteni ai țării noastre s-au reunit pentru a discuta despre cooperarea pentru o Moldova pașnică și stabilă. Ne-am angajat să continuăm să muncim împreună pentru a face Moldova tot mai puternică, pentru a menține pacea și, în acest climat de siguranță, să dezvoltăm economia și să îmbunătățim condițiile de viață ale cetățenilor noștri”, a scris Maia Sandu pe Facebook.
Reuniunea de la Palatul Blenheim, un castel pitoresc de lângă Oxford, din sudul Angliei, locul de baștină al celebrului lider britanic Winston Churchill, își propune să revigoreze formatul Comunității Politice Europene. Agenda oficială a discuțiilor se referă la migrație, cooperarea energetică, protejarea și asigurarea democrației, războiul Rusiei în Ucraina și securitatea europeană.