
Autoritatea de Meteorologie și Monitoring de Mediu a prelungit până marți, 23 iunie, Codul galben de caniculă. Avertizarea este valabilă pentru sudul și o parte din centrul R. Moldova.
În zonele vizate, temperatura maximă a aerului va atinge valori de +33..+35°C.
„Recomandăm evitarea expunerii îndelungate la soare în orele amiezii, consumul suficient de apă, purtarea hainelor lejere și deschise la culoare, precum și limitarea activităților fizice intense în aer liber”, se arată într-un comunicat al meteorologilor moldoveni.