Ministerul Culturii nu va mai gestiona domeniul turismului. Atribuțiile sunt preluate de Ministerul Economiei

Domeniul turismului urmează să fie transferat din gestiunea Ministerului Culturii în cea a Ministerului Dezvoltării Economice și Digitalizării. Vicepremierul Eugeniu Osmochescu susține că această schimbare are scopul de consolida rolul turismului ca motor de creștere economică.  

Eugen Osmochescu, a explicat că transferul vine în contextul reorganizării instituționale și al extinderii competențelor ministerului pe care îl conduce. Prin urmare, turismul va deveni o componentă distinctă și bine definită în cadrul MDED, transmite IPN.

„Vom completa ministerul și echipa ministerului cu o altă componentă care se află acum în proces de reorganizare. E vorba de domeniul turismului, care va reveni în cadrul ministerului nostru. Va exista o structură verticală în cadrul ministerului nostru dedicată turismului”, a spus vicepremierul Eugen Osmochescu în cadrul emisiunii „Realitatea te privește” de la Realitatea TV.  

Oficialul a subliniat că decizia este motivată și de evoluția pozitivă a sectorului turistic în ultimii ani. Datele prezentate de ministru arată că turismul are impact economic semnificativ și potențial de dezvoltare. 

„Turismul este un domeniu în creștere continuă. Acum doi ani, după pandemie, am înregistrat o valoare de 844 milioane de dolari, generați din turismul intern, adică cei care au venit în Moldova. Aici este inclus turismul medical, cel cultural. Turismul e un vehicul de creștere economică”, a concretizat demnitarul.  

În prezent, potrivit legii, Ministerul Culturii elaborează politica națională în domeniul turismului, iar Oficiul Național al Turismului, care este o instituție subordonată Ministerului Culturii, se ocupă de dezvoltarea și promovarea turismului.  

Loading Next Post...
Urmărește-ne
Search
Loading

Signing-in 3 seconds...

Signing-up 3 seconds...