
Candidatul independent Natalia Morari și-a exprimat opțiunea electorală doar la scrutinul prezidențial, nu și la referendum. Aceasta a venit la secția de votare împreună cu băiețelul ei și a spus că a votat pentru o Moldovă nouă, din care să nu vrei să pleci, dar să vrei să revii.
„Până să ajungem să avem așteptări de la președintele ales, prima mea așteptare este să nu avem alegeri fraudate, ca președintele, indiferent că va fi el sau ea, să fie ales în cadrul unor alegeri libere și corecte”, a spus Morari.
În ce privește referendumul constituțional, aceasta spune că a refuzat să ia buletinul.
„Eu mi-am expus opțiunea încă înainte de alegeri că nu vreau să particip la euroimitare, pentru mie îmi pare că organizarea acestui referendum în aceeași zi cu alegerile prezidențiale este o încălcare flagrantă a principiilor europene”, a precizat Natalia Morari.