
O nouă moțiune de cenzură împotriva Guvernului condus de Dorin Recean, a treia la număr, ar putea fi dezbătută azi în plenul Parlamentului. Acordarea votului de neîncredere executivului a fost solicitată săptămâna trecută de Blocul Comuniștilor și Socialiștilor, documentul fiind semnat de 26 de deputați.
Chiar dacă opoziția a cerut includerea acestui subiect pe agenda legislativului din 5 decembrie, inițiativa nu a întrunit numărul cenecar de voturi la Biroul permanent. Chiar și așa, dezbaterea moțiunii trebuie să aibă loc în termen de 14 zile de la depunere.
Amintim, moțiunea a fost depusă în contextul crizei energetice, Guvernul Recean fiind acuzat de opoziție că este incapabil să gestioneze această situație.
„Guvernarea PAS vrea să sacrifice interesul țării în schimbul aplauzelor și simpatiilor partenerilor externi. Realitatea arată că Guvernul este incababil de a administra țara. La fel ca acum trei ani, în prag de iarnă se pomenește cu o criză energetică profundă, lipsită de politici și strategii clare pentru asigurarea securității energetice a țării și a cetățenilor de consecințele nefaste. Guvernul nu a realizat nimic în domeniul energetic. Falsitatea și iscusința de manipulare sunt dublate de cinismul cu care tratează problemele vitale ale cetățenilor”, a declarat deputatul socialist Petru Burduja la ședința precedentă a legislativului.
În replică, șeful Comisiei parlamentare pentru economie, deputatul PAS Radu Marian, le-a spus socialiștilor și comuniștilor că moțiunea nu va trece.
„Noi trecem cu bine peste această iarnă, în pofida faptului că opoziția, împreună cu prietenii lor de la Kremlin și prin această moțiune vor să slăbească instituțiile statului. Noi ne vom lămuri cu voi când o să dezbatem această mopțiune”, a declarat Radu Marian.
Amintim, aceasta este a treia moțiune de cenzură împotriva Guvernului Recean, depusă de opoziție, ultima fiind dezbătută în Parlament în octombrie 2023.