
„Guvernul Recean este incapabil să administreze R. Moldova, inclusiv cu actualele probleme energetice”. Cu această critică a început ședința Parlamentului de azi, unde a fost depusă o moțiune de cenzură împotriva Guvernului Recean, semnată de 26 de deputați ai Blocului Comuniștilor și Socialiștilor.
Documentul a fost transmis vicepreședintelui Parlamentului Doina Gherman de către deputatul socialist Petru Burduja, care, de la tribuna Parlamentului, a enunțat prevederile moțiunii. În contextul majorării tarifului pentru gaz, guvernarea PAS a fost acuzată de incompetență în gestionarea domeniului energetic.
„Guvernarea PAS vrea să sacrifice interesul țării în schimbul aplauzelor și simpatiilor partenerilor externi. Realitatea arată că Guvernul este incababil de a administra țara. La fel ca acum trei ani, în prag de iarnă se pomenește cu o criză energetică profundă, lipsită de politici și strategii clare pentru asigurarea securității energetice a țării și a cetățenilor de consecințele nefaste. Guvernul nu a realizat nimic în domeniul energetic. Falsitatea și iscusința de manipulare sunt dublate de cinismul cu care tratează problemele vitale ale cetățenilor”, a declarat deputatul socialist Petru Burduja.
În replică, șeful Comisiei parlamentare pentru economie, deputatul PAS Radu Marian, le-a spus socialiștilor și comuniștilor că moțiunea nu va trece.
„Noi trecem cu bine peste această iarnă, în pofida faptului că opoziția, împreună cu prietenii lor de la Kremlin și prin această moțiune vor să slăbească instituțiile statului. Noi ne vom lămuri cu voi când o să dezbatem această mopțiune”, a declarat Radu Marian.