Primarul Capitalei condamnă intensificarea actelor de vandalism din Chișinău: „Cineva își bate joc, intenționat, de banul public”

Primarul municipiului Chișinău, Ion Ceban, a declarat că în ultima perioadă s-a înregistrat o creștere a cazurilor de vandalizare a bunurilor publice și a spațiilor verzi, acțiuni pe care le califică drept intenționate și inacceptabile.

„Vandalizarea intenționată a bunurilor publice și a spațiilor verzi s-a intensificat în ultima perioadă. Condamnăm astfel de acțiuni și vom instala și mai multe camere de supraveghere”, a transmis edilul Capitalei pe rețelele de socializare.

Potrivit acestuia, mai multe incidente recente s-au produs în sectorul Ciocana. Pe o alee din zonă, toate tuiele plantate s-au uscat într-o singură săptămână, iar în curtea blocului de pe strada Dimo 7/3, toți copacii plantați au fost rupți. În aceeași curte, primăria oprise anterior construcția ilegală a unui bloc.

Ultimul caz s-a produs în noaptea trecută, în Pădurea Râșcani, unde au fost vandalizate mai multe jardiniere pentru flori, deși acestea erau bine fixate. Poliția a fost sesizată, iar autoritățile au anunțat că vor examina imaginile video de pe camerele din apropiere.

„Ajungem la un absurd în care cineva își bate joc, intenționat, de banul public. Precizez că, deși în ultimii ani astfel de acțiuni au fost tot mai rar întâlnite, acum revin”, a adăugat Ion Ceban, care a făcut apel și la cetățeni să semnaleze eventualele cazuri de distrugere a bunurilor publice.

Leave a reply

Loading Next Post...
Urmărește-ne
Search
Loading

Signing-in 3 seconds...

Signing-up 3 seconds...