Primarul din Iași, Mihai Chirica, anunță că va suspenda înfrățirea cu Chișinăul, pe motiv că Ion Ceban nu poate ajunge la Iași din cauza interdicției

Proiectul de înfrățire între Chișinău și Iași urmează să fie suspendat. Despre acest lucru a anunțat primarul din Iași, Mihai Chirica, care spune că a inițiat deja procedurile în acest sens și că decizia a fost luată pe motivă că Ion Ceban nu mai poate ajunge fizic în Iași din cauza interdicțiilor de călătorie în România și în Spațiul Schengen.  

Chirica a precizat că lipsa posibilității de comunicare directă între cei doi primari afectează serios cooperarea dintre cele două orașe.

„Avem o sincopă mare și dureroasă pentru mine ca primar pentru că vorbim acum de un oraș mare, Iașiul, cu un oraș mare, Chișinăul, Capitala. Lucrurile au totuși niște rezerve legate de modalitatea de comunicare. Aceste înfrățiri sunt posibile atât timp cât eu pot merge nemijlocit la Edineț, Edinețul poate să vină nemijlocit la mine. Dar la Chișinău e o problemă foarte gravă. Pentru că în acest raport de cooperare, fiind orașe înfrățite, primarul orașului Chișinău nu poate să vină la Iași. E o mare problemă. E o problemă de suspendare de ambasade”, a declarat primarul din Iași într-o emisiune la TVR Moldova.

Chirica a invocat și cadrul legal care reglementează relațiile de cooperare între orașele din România și cele din Republica Moldova, arătând că acestea se bazează pe contacte directe și vizite nemijlocite între părți.

„Legea care a stat la baza elaborării rapoartelor de cooperare între orașe din România și orașe din Republica Moldova privesc într-un mod expres vizitele nemijlocite, cooperarea directă de ambele părți, raporturile bilaterale care trebuie să continue. În acest moment, noi fiind stat membru UE și domnul Ceban neavând capacitatea de a călători în România, eu voi fi nevoit să demarez procedurile de suspendare, până la data încetării condițiilor de suspendare a drepturilor domniei sale de a intra în Spațiul Schengen”, a declarat primarul Iașiului.

Amintim că, la începutul lunii iulie, primarul general al municipiului Chișinău, Ion Ceban a aflat că i-a fost pusă interdicție, pe o perioadă de cinci ani, de a intra pe teritoriul României din motive de „siguranță națională”. O măsură similară a fost aplicată și altor doi cetățeni ai Republicii Moldova, ale căror nume nu au fost anunțate oficial. 

Loading Next Post...
Urmărește-ne
Search
Loading

Signing-in 3 seconds...

Signing-up 3 seconds...