
Primarul municipiului Chișinău, Ion Ceban, a intervenit public în urma apariției pe rețelele sociale a unor imagini virale care arată efectele calamităților recente produse în Capitală, în special în zona pasajelor subterane și pe principalele artere afectate de acumulările de apă.
Edilul a declarat că autoritățile lucrează de la primele ore ale dimineții pentru a remedia situația și a minimaliza consecințele ploilor abundente care au provocat inundații în mai multe zone ale orașului.
„Suntem în acel pasaj în care toată lumea crede că mai este apă. Se lucrează de la primele ore pentru a lichida consecințele acelei calamități”, a precizat Ceban într-o intervenție video.
Potrivit primarului, debitul de apă a fost extrem de mare, în special în zona străzii București și pe Calea Ieșilor, unde au fost semnalate cele mai multe probleme. Toate subteranele au fost evacuate, iar echipele serviciilor municipale au intervenit prompt.
„Aceste imagini sunt virale pe internet, într-adevăr a fost un debit foarte mare. Se întâmplă de 3-5 ori pe an. Serviciile municipale sunt la fața locului atunci când este nevoie”, a spus Ceban.
Primarul a făcut apel la calm și a mulțumit angajaților serviciilor municipale „care n-au dormit și care au intervenit când a fost nevoie”.
„Este ora 10.00 și rog ca în continuare să nu facem foarte mare tragedie. Se întâmplă la nivel de țară, la nivel de regiune, în țările vicine. Datoria noastră este ca atunci când se întâmplă ceva, să lichidăm cât se poate”, a adăugat el.