
Ministerul rus de Externe l-a convocat pe ambasadorul României la Moscova pentru a-i comunica măsurile de răspuns adoptate de Federația Rusă după decizia autorităților române de a închide Consulatul General al Rusiei de la Constanța.
Anunțul a fost făcut de purtătorul de cuvânt al Ministerului rus de Externe, Maria Zaharova, într-o declarație pentru agenția de presă RIA Novosti.
„Ambasadorul României a fost convocat la Ministerul Afacerilor Externe, unde îi vor fi comunicate măsurile de răspuns la închiderea Consulatului General al Rusiei de la Constanța”, a declarat Zaharova.
Deocamdată, partea rusă nu a precizat care vor fi măsurile concrete pe care intenționează să le adopte împotriva României.
Convocarea ambasadorului are loc după ce Bucureștiul a decis închiderea Consulatului General al Federației Ruse din Constanța, măsură care a generat reacții critice din partea Moscovei.