
Candidatul socialiștilor pentru funcția de șef al statului, Alexandru Stoianoglo a venit cu o declarație, după închiderea urnelor de vot. Acestea le-a mulțumit alegătorilor și a menționat că, prin această mobilizarea, Republica Moldova a demonstrat că este „o țară vie”.
„Vreau să vă mulțumesc din suflet pentru fiecare vot, pentru energia și încrederea pe care le-ați investit în acest proces democratic. Indiferent de rezultatele acestui scrutin, contează că astăzi fiecare dintre voi a avut un cuvânt de spus. Vă mulțumesc că ați participat și ați demonstrat că Moldova este o țară vie și hotărâtă să-și definească viitorul”, a spus candidatul PSRM.