
Șoferii microbuzelor de linie, reprezentanți ai Asociației Patronale a Operatorilor de Transport Auto, se pregătesc de cel de-al treilea protest. În 14 august, aceștia se vor aduna în fața sediului Agenției Naționale Transport Auto, acolo unde urmează să participe 120 de șoferi.
În cadrul manifestației, participanții vor veni cu aceleași revendicări transmise anterior Guvernului și Ministerului Infrastructurii. Este vorba de aprobarea și publicarea metodologiei de calcul a tarifelor pentru serviciile de transport, retragerea proiectului privind sitemele e-gps și e-bilet și renunțarea la scrisorile ANTA prin care transportatorii au fost obligați să adapteze toate mijloacele de transport pentru persoanele cu dizabilități.
„În cadrul protestului vor fi descrise și unele elemente ale statului polițienesc, manifestate prin acțiunile represive ale INSP față de participanții la protestele pașnice și legale, precum și va fi descrisă activitatea ANTA prin prisma celor două caracteristici evidente ale sale- incompetența totală și corupția până în „măduva oaselor””, susțin reprezentanții APOTA.
Transportatorii au mai organizat proteste în data de 9 iulie, în fața Guvernului, și în 22 iulie – la sediul Delegației UE în R. Moldova.
După una dintre manifestații, executivul a declarat că nu va da curs solicitărilor operatorilor din acest sector și susține că așteaptă ca firmele să-și reutileze mai întâi microbuzele și să îmbunătățească condițiile de călătorie, după care va putea fi abordată și o eventuală majorare de tarife.