Trump anunță „discuții directe” între SUA și Iran, după ce recent amenințase cu bombardamente

Președintele Donald Trump a declarat, luni, că SUA și Iran încep discuțiile directe în ceea ce privește programul nuclear al Teheranului, un anunț-surpriză după ce oficialii iranieni păruseră să respingă apelurile Washingtonului pentru astfel de negocieri, relatează Reuters.

Iranul respinsese inițial solicitările lui Trump pentru organizarea de negocieri directe asupra programului nuclear al țării, chiar dacă liderul american amenințase inclusiv cu bombardamente. Reprezentanții Teheranului se arătaseră totuși deschiși unor discuții indirecte.

„Avem discuții directe cu Iranul și au început. Vor continua sâmbătă. Avem o întâlnire foarte mare și vom vedea ce se întâmplă”, le-a spus președintele american reporterilor prezenți în Biroul Oval, acolo unde a susținut declarații alături de premierul israelian Benjamin Netanyahu, aflat într-o vizită la Casa Albă.

„Și cred că toată lumea este de acord că ar fi de preferat să facem o înțelegere”, a continuat Donald Trump, care a refuzat să dezvăluie locația discuțiilor.

Agenția iraniană Noor News, care este asociată cu Consiliul Suprem de Securitate Națională al Iranului, transmite că declarațiile lui Trump despre negocierile directe sunt o operațiune psihologică complexă și planificată, menită să influențeze opinia publică locală și globală.

Trei surse iraniene au declarat pentru The New York Times că Iranul și Statele Unite plănuiesc să se întâlnească sâmbătă în Oman pentru negocieri indirecte.

„Avem o întâlnire foarte mare sâmbătă și tratăm cu ei direct”, a confirmat și Trump, luni, în fața reporterilor de la Casa Albă.

Iranul a transmis Washingtonului mesajul că, dacă aceste negocieri vor avea succes, Teheranul va fi deschis și gata să se angajeze în contacte directe.

Donald Trump a adresat luna trecută o scrisoare liderilor iranieni, în care i-a îndemnat la negocieri asupra programului lor nuclear. Însă președintele american a amenințat de asemenea cu bombardarea Iranului în cazul eșuării diplomației și a impus sancțiuni suplimentare la adresa sectorului petrolier iranian.

Iranul și SUA, aliați apropiați în timpul monarhiei Pahlavi, nu mai au relații diplomatice din 1980, după luarea unor diplomați americani ostatici în ambasada lor din Teheran, în urma Revoluției Islamice.

Cele două țări comunică indirect prin intermediul ambasadei Elveției la Teheran. Sultanatul Oman a jucat de asemenea un rol de mediator în trecut, precum și Qatarul într-o măsură mai mică.

Leave a reply

Loading Next Post...
Urmărește-ne
Search
Loading

Signing-in 3 seconds...

Signing-up 3 seconds...