
Președintele SUA, Donald Trump, a anunțat trimiterea Gărzii Naționale în Districtul Columbia și plasarea poliției locale sub controlul direct al procurorului general, declarând „stare de urgență în domeniul siguranței publice”.
Trump a afirmat că Washingtonul este „inundat de criminali setoși de sânge” și a comparat capitala americană cu orașe din Brazilia, Irak și Columbia. El a promis desființarea taberelor de persoane fără adăpost și a zonelor de tip ghetou, avertizând că măsuri similare ar putea fi aplicate și în alte orașe din SUA.
„Washington este doar începutul”, a spus liderul de la Casa Albă.
Potrivit presei americane, în capitală vor fi mobilizați aproximativ 500 de membri ai diferitelor structuri federale, inclusiv Garda Națională, FBI, Agenția Antidrog și Serviciul de Imigrare și Vămi. Unii observatori și jurnaliști și-au exprimat îngrijorarea privind coordonarea eficientă între agențiile locale și federale.
Primarul Districtului Columbia, democrata Muriel Bowser, a criticat decizia, susținând că administrația federală ar fi putut contribui mai eficient prin suplimentarea numărului de procurori sau ocuparea posturilor vacante din Curtea Supremă a districtului. Ea a subliniat că infracțiunile violente au scăzut cu 26% față de anul trecut, după un vârf în 2023, respingând comparațiile lui Trump cu „orașele din zone de război” drept „exagerări și minciuni”.
Într-o postare pe rețelele sociale, Trump a reiterat că „persoanele fără adăpost trebuie să plece imediat”.
„Vă vom oferi locuri de cazare, dar departe de capitală. Criminalii nu trebuie să plece – îi vom trimite la închisoare, unde le este locul.”