
Începând de astăzi, 23 aprilie, prestarea serviciilor la consulatele ucrainene va fi suspendată pentru bărbații de vârstă militară. Va fi posibil doar pregătirea documentelor pentru întoarcerea în Ucraina. Acest lucru se precizează într-o scrisoare semnată de prim-viceministrul Afacerilor Externe Andrei Sibiga, relatează UNN.
Informația a fost confirmată, astăzi, de ministrul ucrainean de Externe, Dmitro Kuleba. Șeful diplomației de la Kiev a menționat că protejarea drepturilor și intereselor cetățenilor ucraineni din străinătate a fost și rămâne o prioritate a Ministerului Afacerilor Externe, dar în condițiile actuale prioritatea principală este lupta pentru supraviețuirea Ucrainei.
„Cum arată acum: un bărbat în vârstă de recrutare a plecat în străinătate, a arătat țării sale că problema supraviețuirii ei nu-l privește, apoi vine și vrea să primească servicii din această țară. Nu așa funcționează. În țara noastră este război”, a scris Kuleba într-o postare pe X.
Oficialul ucrainean a amintit că obligația de a-și actualiza datele în centrele teritoriale de recrutare a existat încă înainte de adoptarea noii legi a mobilizării.
„Dacă acești oameni cred că cineva acolo, departe pe front, luptă și își dă viața pentru acest stat, iar cineva va sta în străinătate, dar în același timp va primi servicii de la acest stat, atunci nu funcționează asta. Situația în străinătate nu scutește un cetățean de responsabilitățile sale față de Patria Mamă. De aceea am ordonat ieri măsuri pentru a restabili un tratament echitabil al bărbaților de vârstă militară în Ucraina și în străinătate”, a subliniat Kuleba.
El a adăugat că Ministerul Afacerilor Externe va oferi în curând explicații actualizate cu privire la continuarea procedurii de obținere a serviciilor consulare pentru bărbații în vârstă de mobilizare în instituțiile diplomatice străine.
Amintim că, în data de 11 aprilie, Rada a adoptat în a doua lectură legea „Cu privire la modificările unor acte legislative ale Ucrainei privind anumite aspecte ale serviciului militar, mobilizării și înmatriculării militare”, care a fost deja semnată de președinte și publicată.