Ultima suflare a iernii! A nins puternic pe întreg teritoriul R. Moldova. Drumarii au aruncat peste o mie de tone de antiderapant pe drumurile naționale 

Peste o sută de autospeciale de deszăpezire au fost scoase pe drumurile naționale și aproape tot atâția muncitori au participat la curățarea traseelor. Pe parcursul nopții, au fost aruncate peste o mie de tone de sare tehnică și alte tipuri de material antiderapant, potrivit Administrației de Stat a Drumurilor .

„Au fost efectuate lucrări de patrulare și combatere a lunecușului în mai multe sectoare, precum Căinari, Căușeni, Ștefan Vodă, Leova, Bălți, Sîngerei, Criuleni, Dubăsari, Nisporeni, Ialoveni, Hâncești, Râșcani, Chișinău, Bursuc, Orhei, Drochia, Florești, Sănătăuca, Călărași, Strășeni, Ungheni și altele”, anunță autoritățile. 

Administrația de Stat a Drumurilor atenționează participanții la trafic să conducă cu prudență și să adapteze viteza la condițiile de drum. De asemenea, este important să vă asigurați că vehiculul este echipat corespunzător pentru circulația în condiții de iarnă.   Drumarii sunt la datorie și continuă lucrările pentru siguranța circulației!  

Și autoritățile din Capitală au scos încă de aseară utilajele de deszăpezire pe străzi. Regia „Exdrupo” a intervenit de la ora 20:00 la împrăștierea materialului antiderapant pe străzile orașului și în suburbii, fiind antenate 20 unități de tehnică.

„La capitolul deszăpezire și combaterea poleiului, Regia locativ-comunală a început intervenția de la ora 02:00, în toate sectoarele capitalei, pe trotuare și căile de acces din intercartiere, cu 60 de utilaje cu perie și sărărițe, fiind împrăștiat material antiderapant. De asemenea, serviciile municipale au intervenit cu 10 utilaje de la primele ore ale dimineții pentru deszăpezire și prevenirea poleiului în parcuri și scuaruri”, se arată într-un comunicat al Primăriei.

Leave a reply

Loading Next Post...
Urmărește-ne
Search
Loading

Signing-in 3 seconds...

Signing-up 3 seconds...