
Valul de căldură extremă care a afectat în ultimele zile Marea Britanie, Franța și Spania se deplasează spre estul Europei, iar meteorologii avertizează că Germania, Cehia și Austria se vor confrunta în următoarele zile cu temperaturi apropiate de 40°C, scrie BBC.
În Germania, canicula a ajuns deja în regiunile vestice, iar până la sfârșitul săptămânii este așteptată să cuprindă aproape întreaga țară. La Berlin sunt prognozate temperaturi de până la 39°C, iar în sud-vest, la Bad Bergzabern, temperatura nocturnă nu a coborât sub 26,2°C, egalând recordul național stabilit în 2019.
Din cauza căldurii, semimaratonul programat duminică la Hamburg a fost anulat, iar compania feroviară Deutsche Bahn le permite gratuit călătorilor să își reprogrameze biletele dacă aleg să își amâne deplasările.
Și în Cehia autoritățile au emis avertizări privind temperaturile extreme. După ce maximele au depășit deja 30°C, meteorologii estimează că în weekend mercurul din termometre se va apropia de pragul de 40°C. Căile Ferate Cehe le recomandă cetățenilor să evite călătoriile care nu sunt absolut necesare.
În Austria, inclusiv la Viena, sunt prognozate temperaturi apropiate de 40°C în zilele următoare.
În Franța, autoritățile se confruntă deja cu efectele grave ale caniculei. Premierul Sébastien Lecornu a menținut nivelul maxim de alertă sanitară, iar ministrul Sănătății, Stéphanie Rist, a anunțat că au fost înregistrate decese provocate de temperaturile extreme atât în rândul vârstnicilor, cât și al tinerilor.
Autoritățile din Paris au avertizat că spitalele capitalei sunt suprasolicitate din cauza numărului record de pacienți afectați de caniculă.
„Ne apropiem de limita capacității sistemului medical”, a declarat prefectul Poliției din Paris, Patrice Faure, precizând că numărul internărilor continuă să crească.
Începând de vineri, în capitala Franței va fi interzis consumul și comercializarea alcoolului în spațiile publice.
Primarul Parisului, Emmanuel Grégoire, i-a îndemnat pe locuitori, în special pe tineri, să evite activitățile sportive în aer liber în timpul valului de căldură.
În orașul Rennes, medicii au raportat deja cinci sau șase decese asociate temperaturilor extreme, inclusiv în rândul unor persoane de aproximativ 60 de ani. Orașul a înregistrat două zile consecutive recorduri istorice de temperatură, cu maxime de 40,6°C și apoi 41°C.
În Spania, unde valul de căldură începe să se retragă odată cu pătrunderea unui front de aer mai rece din Atlantic, localitatea Andújar a înregistrat luni un nou record pentru luna iunie, cu 45,1°C.
Italia se pregătește, la rândul său, pentru cele mai ridicate temperaturi în weekend și la începutul săptămânii viitoare, când în nordul țării sunt așteptate maxime de peste 40°C, iar temperaturile nocturne vor rămâne în jurul valorii de 25°C.
Și în Regatul Unit au fost doborâte noi recorduri pentru luna iunie. În comitatul Somerset s-au înregistrat 36,4°C, iar serviciile de ambulanță din Londra au raportat un număr fără precedent de intervenții legate de efectele caniculei. Autoritățile estimează că temperaturile vor începe să scadă abia în weekend.
Potrivit serviciului european Copernicus, Europa este continentul care se încălzește cel mai rapid la nivel mondial, într-un ritm de aproximativ două ori mai mare decât media globală. Specialiștii avertizează că schimbările climatice determină valuri de căldură tot mai frecvente și mai intense, favorizând seceta, deficitul de apă și incendiile de vegetație. Anul trecut, în Europa au ars peste 10.000 de kilometri pătrați de pădure, un nou record negativ.