Victor Parlicov, despre partidul de guvernare și ambițiile sale politice: Monopolul asupra puterii te pervertește, este nevoie de o alternativă

Victor Parlicov, proaspătul ministru demis de Dorin Recean, nu exclude crearea unei noi forțe politice pro-europene. Acesta spune că a avut și are ambiții politice, subiect pe care susține că l-a discutat inclusiv cu șeful executivului. Fostul ministru al Energiei mai spune că monopolul asupra puterii din partea actualului partid de guvernare „te pervertește”, așa că „este nevoie de o alternativă”.

„Atunci când te afli la putere în perioade de criză nimeni nu acumulează puncte. Încrederea în PAS a scăzut din cauza crizelor. Sunt factori subiectivi și obiectivi. Da, este nevoie de o alternativă, de voturi alternative. În general, un monopol asupra puterii de pervertește”, a declarat Victor Parlicov în cadrul unei emisiuni de la realitatea.md.

Fostul demnitar susține că a discutat despre ambițiile sale politice inclusiv cu premierul Dorin Recean.  

„- Aveți ambiții politice? – Da, au fost. Despre acest lucru știa un cerc restrâns de oameni. Nu voi da multe detalii. Acest subiect l-am discutat cu prim-ministrul. Până la un moment dat trebuia să iau o decizie, însă am fost sincer atunci când spuneam că nu aveam timp să mă ocup de asta, este o altă ocupație, este un proces îndelungat. Acum, alegerile parlamnetare sunt aproape, bineînțeles că toți știu că pe flancul pro-european este un deficit de partide și lideri, care pot să coaguleze electoratul pro-european și, da, eu atunci îmi propuneam crearea unei formațiuni alternative, care să devină o forță pro-europeană autentică, care să ofere un curs energetic ireversibil după alegerile parlamentare din anul viitor”, a mai declarat Victor Parlicov.

Fostul ministru al Energiei susține că i s-a propus să adere și la PAS.

„Oficial, nu, dar în discuții private mi s-a propus. La nivel de partid nu au fost asemenea discuții. Nu am spus nici da, nici nu, și că mă voi gândi. Eu aveam însă ideea creării unei noi formațiuni, despre care știa un cerc restrâns”, a mai adăugat Parlicov.

Amintim, joi, 5 decembrie, ministrul Energiei, Victor Parlicov, a fost demis de premierul Dorin Recean, utlerior decretul fiind semnat de șefa statului, Maia Sandu. Portofoliul acestui minister a fost preluat de șeful executivului, Dorin Recean.

Leave a reply

Loading Next Post...
Urmărește-ne
Search
Loading

Signing-in 3 seconds...

Signing-up 3 seconds...