
În ultima zi de campanie electorală, președintele Maia Sandu, candidatul PAS la alegerile prezidențiale, i-a sunat personal pe mai mulți reprezentanți ai comunităților de moldoveni din diaspora, pentru a-i ruga să participe la scrutinul și referendumul de duminică. Convorbirile telefonice au fost filmate și postate pe internet de staff-ul electoral al actualei șefe a statului.
„- Bună ziua. Rada? Sunt Maia Sandu, aveți două minute?
– Vai, nu pot să cred!
– Eu vreau să vă întreb dacă mergeți la vot pe 20 octombrie.
– Sigur că da, m-am emoționat, nu m-am așteptat!
– Așa încercăm și noi să ajungem la câțiva oameni și să verificăm care-i sentimentul în diasporă și nu doar în diasporă. Și avem o relație foarte bună cu Franța, sper că și asta ajută. Moldovnii din Franța. Mulțumesc, o zi bună să aveți!”, așa a decurs dialogul dintre Maia Sandu și o moldoveancă aflată în Franța.
Potrivit înregistrării video, toți cei care au vorbit la telefon cu Maia Sandu au dat asigurări că vor participa la alegeri și că o vor susține pe actuala șefă a statului și vor vota DA la referendumul constituțional, inițiat de aceasta.