
Câteva sute de oameni s-au adunat la Parlament în cadrul unui protest organizat de opoziție față de proiectul politicii bugetar-fiscale pentru anul 2027. Manifestanții s-au adunat cu pancarte și mesaje acide la adresa Ministerului Finanțelor și guvernării PAS.
„Băga-mi-aș verișoara în funcție”, „Ieri Șor, azi verișor”, „Reforma fiscală – crimă împotriva cetățenilor” – sunt doar câteva mesaje afișate de protestatari.
Oamenii au ieșit în stradă la îndemnul mai multor partide de opoziție parlamentare și extraparlamentare. Principală nemulțumire – politica bugetar-fiscală, promovată de Ministerul Finanțelor, care a provocat critici și nemulțumiri în spațiul public.
Prezent la protest, liderul partidului „Democrația Acasă”, Vasile Costiuc, a declarat că „manifestația nu are drept scop solicitarea unor demisii, ci vizează în primul rând așa-numita reformă fiscală.
„Aceasta este ultima picătură în care oamenii au ieșit în stradă să spună că nu sunt de acord cu politica bugetar-fiscală”, a declarat Costiuc.
La rândul său, liderul Partidului Nostru, Renato Usatîi, a declarat că, în situația economică și socială de astăzi, protestul rămâne singura soluție.
„Pentru că strada este, astăzi, singura soluție care îi mai poate opri. În opinia mea, dacă cetățenii acestei țări se unesc, indiferent de viziunile politice, indiferent de limba pe care o vorbesc și așa mai departe, putem trimite foarte repede această guvernare la coșul istoriei. (…) Și dacă va trebui să le amintim de anul 2016, le vom aminti de anul 2016”, a declarat Renato Usatîi, făcând aluzie la protestele în masă care au cuprins țara acum zece ani.
Potrivit lui Usatîi, nemulțumirile nu se limitează doar la politica fiscală, iar R. Moldova se sufocă de probleme, începând cu escrocheriile telefonice și online și terminând cu scandalurile legate de numirile în funcții ale „verișoarelor și verișorilor”.
La rândul său, liderul Partidului Dezvoltării și Consolidării Moldovei, deputatul Ion Chicu, a criticat intenția de majorare a unor taxe și impozite, afirmând că aceasta are loc în paralel cu creșterea cheltuielilor publice. El a mai spus că presiunile bugetare sunt amplificate de costurile tot mai mari ale datoriei de stat, menționând că anul viitor statul va trebui să achite aproximativ șapte miliarde de lei doar pentru dobânzile aferente acesteia.
Și reprezentanții Mișcării Aletrantiva Națională au participat la protest. Aceștia au cerut retragerea proiectului privind politica fiscală pentru anul 2027, calificând actuala versiune drept una care va afecta cetățenii, mediul de afaceri și autoritățile publice locale.
„În primul rând oamenii trebuie să înțeleagă că ei au o voce și că pot veni pașnic să protesteze împotriva unor politici. Noua politică fiscală va avea un impact negativ asupra fiecărei familii și a mediului de afaceri. Oamenii trebui să înțeleagă că în urma acestei politici fiscale vor trebuie să plătească mai mult pentru orice: pentru servicii, pentru gaz, pentru electricitate, pentru mâncare”, a declarat deputatul MAN, Olga Ursu.