VIDEO | În clădirea Guvernului vor putea intra doar jurnaliștii ale căror redacții au semnat Codul Deontologic sau sunt înregistrate de Consiliul Audiovizualului   

Executivul schimbă regulile de acces pentru jurnaliști în sediul Guvernului la evenimentele publice. În clădire vor putea intra doar reprezentanții instituțiilor media care au semnat Codul Deontologic al jurnalistului sau sunt înregistrate de Codul Audiovizualului, în cazul posturilor TV și de radio.

Potrivit purtătorului de cuvânt al Guvernului, Daniel Vodă, regulamentul de acreditare a mass-media, aprobat de executiv, are drept scop „să asigure transparența și organizarea eficientă a jurnaliștilor la activitățile executivului”. Funcționarul susține că va fi creată o listă centralizată de acreditare.  

„Documentul ia în considerare și propunerile venite anterior de la jurnaliști, fără a impune noi legitimații sau a dubla documentele eliberate deja de redacții. Redacțiile vor putea transmite datele jurnaliștilor pentru a fi incluși în lista de acreditare, fără restricții privind numărul persoanelor. Jurnaliștii se vor putea prezenta la evenimente prin simpla prezentare a legitimației, fiind deja incluși în lista de acreditare”, a precizat Daniel Vodă.

Sunt însă și unele condiții pentru accesul în clădirea Guvernului.

„Procedura de acreditare se aplică instituțiilor mass-media naționale, regionale sau locale semnatare ale Codului Deontologic al jurnaliștilor din R. Moldova, frunizorilor de servicii media audiovizuale, înregistrați de Consiliul Audiovizualului, și celor cu acte permisive valabile”, a mai adăugat Daniel Vodă.

Leave a reply

Loading Next Post...
Urmărește-ne
Search
Loading

Signing-in 3 seconds...

Signing-up 3 seconds...