
Curtea Anticorupție trebuie insituită cât mai rapid. Este mesajul Maiei Sandu făcut de la Președinție, prin care a anunțat că Parlamentul urmează să aibă consultări, în această săptămână, privind reluarea, în plen, a legii de constituire a Curții Anticorupție.
„Am discutat despre nevoia de a adopta în lectură finală Legea cu privire la Curtea Anticorupție și crearea acestei curți în regim de urgență. Parlamentul urmează să mai aibă consultări publice pe marginea acestei legi în această săptămână, așa încât să avem procese clare, transparente și, mai ales, eficiente pentru a crea o curte anticorupție puternică, care să se ocupe, în special, de cazurile de corpție mare, inclusiv de cazurile de corupție politică”, a declarat Maia Sandu.
Șefa statului a cerut, încă în 2023, Parlamentului și Guvernului să creeze Curtea Anticorupție, o instanță specializată care să investigheze cazurile de corupție mare și de corupție în sistemul justiției. Ulterior, și Consiliul Suprem de Securitate a cerut Parlamentului să pregătească cadrul legal pentru crearea Curții Anticorupție, iar noul CSM va anunța concurs pentru selectarea judecătorilor pentru viitoarea instituție.
Ulterior, în luna martie 2024, au urmat câteva declarații ale ministrului Justiției, Veronica Mihailov-Moraru, care susținea că acest tribunal anticorupție urmează să fie instituit în câteva luni, lucru care încă nu s-a întâmplat la nivel legislativ.