
Ministerul Mediului a suspendat ordinul privind recoltarea căprioarelor și anunță că va organiza consultări publice extinse pentru a decide cum va fi gestionată în continuare populația mamiferelor. Anunțul a fost făcut de ministrul Gheorghe Hajder, pe fondul criticilor dure apărute în spațiul public.
„Am auzit îngrijorările oamenilor și sunt de acord că pentru astfel de decizii trebuie consultări extinse. De aceea, suspend ordinul privind recoltarea căprioarelor la nivel național. Voi dispune o nouă numărătoare a efectivelor reale și lansăm consultări publice pentru a decide împreună cum procedăm în continuare”, a declarat oficialul înr-un mesaj video postat joi, 25 iunie, pe Facebook.
El a subliniat că autoritățile încearcă să găsească un echilibru între protejarea animalelor și conservarea ecosistemelor forestiere.
„Vrem să avem căprioare, însă vrem să avem și păduri sănătoase. Iar pentru a avea păduri sănătoase, trebuie să menținem un echilibru în natură”, a subliniat Gheorghe Hajder.
În cadrul consultărilor publice, Ministerul Mediului va discuta cu specialiști, administrațiile ariilor naturale protejate, organizațiile de mediu și reprezentanții societății civile. Totodată, vor fi analizate și măsurile privind cerbii cu pete și exemplarele hibride introduse în perioada sovietică, despre care ministrul afirmă că afectează populațiile autohtone de cerb nobil.