
Fermierii din țară ar fi de vină pentru recolta slabă și productivitatea scăzută la hectar. De această părere este ministrul Agriculturii, Vladimir Bolea. Invitat la emisiunea ”Puterea a patra” de la N4, oficialul a spus că în Moldova agricultura se dezvoltă ca o „buruiană”. Mai mult, potrivit lui, dacă s-ar face o analiză a datelor statistice din ultimii ani, s-ar observa că fermierii care se plâng de recoltă slabă din cauza condițiilor climaterice proaste sunt unii și aceeași.
„Agricultura în Moldova s-a dezvoltat ca o buruiană, așa cum a vrut sau s-a gândit un om. Partea științifică a fost exclusă. Agricultorul mic, care are 500-600 de hectare, neavând venituri pe tot parcursul anilor, că el e de când e el e sărac, nu de ieri sau de acum două zile. Dacă căutați, ele sunt aceleași persoane, care preponderent sunt din sudul țării, care tot au avut de furcă cu seceta. Ei, de-a lungul anilor, au făcut același lucru, repetitiv. Dacă au avut 400 de hectare, au zis dă să pun 500 de hectare. Și nu a fost mai bine, pentru că tot grâu au pus, tot porumb au pus și tot le-au ieșit roadă mai mică. Ce înseamnă roada de 5-6 tone la hectar la porumb? E nimic, pentru că în centrul țării sunt 11 tone de boabe în mod curent. Și ce înseamnă ale tale 5-6 tone? Și vă repet, cheltuielile în toată republica sunt aceleași pentru un hectar”, susține Vladimir Bolea.
Ținta pe care o urmărește Ministerul ar fi trecerea la agricultura modernă, spune Vladimir Bolea. În context, ministrul anunță implementarea în premieră a proiectului privind camerele agricole, instituţii cu caracter consultativ obligatoriu în domeniul lor de activitate. Acestea reprezintă partenerul de dialog al autorităţilor publice cu competenţe în domeniile agriculturii, industriei alimentare, silviculturii şi conexe, precum şi al celorlalte autorităţi şi instituţii ale administraţiei publice centrale şi locale, pe domeniile de competenţă.
„Lipsa de productivitate și măsurile cu care trebuie să venim în susținerea agricultorilor sunt știința – trebuie să aducem agronomii înapoi – și noi o să le facem. Anul acesta o să venim cu camerele agricole. Va fi o premieră absolută în Moldova. Este legea camerelor agricole în care agricultorii se vor autoadminstra. Una dintre regulile de bază ale agriculturii moderne – cât exiști și lucrezi atât timp înveți. Cel mai scumpe lucruri sunt cunoștințele și experiența. Banii sunt pe locul doi și trei. Cine știe în final, câștigă și bani”, a menționat oficialul.
În total, în prima etapă, în Moldova vor activa 10 camere agricole, spune Vladimir Bolea.
”Vom constitui aceste camere agricole din care vor face parte toți agricultorii din Moldova de la 1,5 ha în sus, participarea e obligatorie. Ei își vor vota conducerea camerelor agricole. Ministerul Agriculturii va veni cu salarii pentru consilieri, pentru personal, dar în rest funcțiile vor fi elective ca să fie un dialog continuu între agricultor de la firul ierbii și minister. AIPA tot va fi parte componentă a acestor camere agricole”, a detaliat ministrul Bolea.