

Maia Sandu este o construcție de PR, o imagine. O imagine construită cu atenție la detalii – să ne amintim scandalul cenzurării la Chișinău a unei piese de teatru despre corupție, cenzură produsă pe filiera rude – consilieri. Nu se putea vorbi despre corupție la Chișinău înaintea alegerilor, Maia Sandu e impecabilă.
Sunt mai multe povești de genul ăsta minimalizate sau ignorate. Scandalul demiterii procuroarei Dragalin, demiteri de miniștri – toate rămase fără explicații. Acum a ieșit la iveală o întreagă rețea de neamuri ale Maiei Sandu puse în funcții plătite excesiv.
Următorii doi ani vor fi foarte dificili pentru Maia Sandu, treptat i se va retrage protecția mediatică de care a beneficiat până acum, mai ales dacă se va demara o monitorizare pe bune a negocierilor de aderare.
Dificultățile vor fi amplificate de teza falsă a împărțirii societății între „pro-europeni” și „anti-europeni”, de monopolul mediatic impus de PAS, de monopolul PAS asupra proiectului aderării la UE, de eșecul promisiunii „semnăm tratatul de aderare în 2028”.
Furia acumulată la Chișinău cred că va induce o doză imensă de necunoscut în următorii ani și va face posibil un fenomen de tip Georgescu, nu identic, dar asemănător.
Autor: George Damian (sursa: Facebook)