BINE DE ȘTIUT | Primul Mondial al României și legenda Simatoc

Acum 96 de ani, în vara anului 1930, o mână de fotbaliști din România Mare urca, din Italia, la bordul transatlanticului „Conte Verde” pentru o aventură cum lumea sportului nu mai văzuse până atunci. Destinația era Uruguayul, iar miza – primul Campionat Mondial din istorie.

România era una dintre cele doar 13 națiuni participante și una dintre cele patru echipe europene care au acceptat să traverseze Atlanticul pentru competiție. Drumul a durat câteva săptămâni, iar antrenamentele se desfășurau pe puntea vaporului. La Montevideo, tricolorii au scris istorie: au învins Peru cu 3 la 1 și au obținut prima victorie a României la o Cupă Mondială. Parcursul a fost scurt, pentru că au pierdut ulterior de la Uruguay.

Chiar și așa, era o performanță remarcabilă pentru o echipă națională care exista de numai opt ani. Primul meci al României avusese loc la 8 iunie 1922, la Belgrad, unde reprezentativa României Mari învingea cu 2 la 1 Regatul Sârbilor, Croaților și Slovenilor, viitoarea Iugoslavie.

În acei ani de entuziasm, fotbalul românesc își căuta identitatea. Iar peste doar câțiva ani avea să dea unul dintre cei mai valoroși jucători din istoria sa, un fotbalist născut în Basarabia. Se numea Nicolae Simatoc și venea din Grimăncăuți, fostul județ Hotin. În timp ce generația din 1930 deschidea porțile fotbalului românesc către lume, Simatoc avea doar zece ani.

Patru ani mai târziu, destinul său ia o întorsătură de poveste, fiind luat la clubul Ripensia Timișoara, una dintre cele mai puternice echipe ale României interbelice. Simatoc a îmbrăcat de opt ori și tricoul naționalei României, debutând în 1940. După ce a mai evoluat la București și la un club din Oradea cu care a câștigat, în 1944, titlul de campion al Ungariei, basarabeanul a ajuns în Occident, într-o perioadă în care puțini fotbaliști din Europa de Est reușeau acest lucru. A îmbrăcat tricoul lui Inter Milano, iar apoi a făcut pasul către marea Barcelona.

Între 1950 și 1952, Nicolae Simatoc a devenit campion al Spaniei cu Barcelona și a câștigat două Cupe ale Spaniei. A jucat într-o echipă legendară, a evoluat într-un El Clasico câștigat cu 7 la 2 împotriva lui Real Madrid și a intrat în istoria unuia dintre cele mai mari cluburi ale lumii.

Privită de la distanță, povestea lui Simatoc este continuarea firească a aventurii începute de România la Mondialul din 1930. Ultimul sezon al carierei l-a petrecut la Real Oviedo, în Spania. Stabilit ulterior în Australia, s-a stins din viață la Sydney în 1978. Nicolae Simatoc a arătat că un băiat născut la Grimăncăuți poate ajunge pe cele mai mari stadioane ale Europei și că istoria fotbalului românesc are și o filă basarabeană.

Loading Next Post...
Urmărește-ne
Search
Loading

Signing-in 3 seconds...

Signing-up 3 seconds...