
Consiliul Superior al Magistraturii a respins, cu 6 voturi pro și 4 contra, cererea judecătorului Alexei Paniș de la Judecătoria Chișinău, privind înaintarea propunerii repetate Președintelui Maia Sandu de numire în funcție până la atingerea plafonului de vârstă.
„Cu 6 voturi pro și cu 4 contra, plenul CSM respinge cererea depus de Alexei Paniș de la judecătoria Chișinău, privind înaintarea propunerii repetate de numire în funcție judecător până la atingerea plafonului de vârstă. Se propune președintelui RM eliberarea lui Alexei Paniș din funcția de judecător al Judecătoriei Chișinău în temeiul art. 25 alineatul 1 lietra k a legii cu privire la statutul judecătorului în vigoare până la 26.08.2022”, a declarat Președintele CSM, Sergiu Caraman.
În 10 decembrie, CSM a amânat examinarea cererii lui Paniș privind înaintarea propunerii repetate Președintelui R. Moldova de numire în funcție până la atingerea plafonului de vârstă. Alexei Paniș a picat, în luna septembrie, evaluarea repetată a Comisia Pre-Vetting, care și-a argumentat atunci decizia prin faptul că magistratul „nu întrunește criteriile de integritate financiară și etică”.
Amintim că, în februarie 2024, în spațiul public a apărut informația că Procuratura Anticorupție (PA) a început să verifice acțiunile unor angajați ai Centrului Național Anticorupție (CNA), în urma unei plângeri depusă de judecătorul Alexei Paniș, privind refuzul șefei statului, Maia Sandu, de numire în funcție până la atingerea plafonului de vârstă, în baza unor informații oferite de CNA. Despre asta a anunțat magistratul, într-o declarație publică, la care a anexat și răspunsul Procuraturii Anticorupție (PA).