
Agenția Proprietății Publice (APP) a anunțat că va emite ordinul de demitere a administratorului Întreprinderii de Stat „MoldATSA”, Dumitru Vangheli, începând cu data de 22 iunie, în urma solicitării transmise de Consiliul de administrație al întreprinderii.
Decizia vine după ce, în cadrul ședinței desfășurate vineri, 20 iunie, Consiliul de administrație al MoldATSA a hotărât revocarea mandatului lui Dumitru Vangheli, invocând pierderea încrederii fondatorului în persoana administratorului.
Potrivit APP, măsura va fi adoptată în conformitate cu prevederile Legii privind întreprinderea de stat și întreprinderea municipală, precum și ale Codului civil, în exercitarea atribuțiilor legale ale instituției în calitate de fondator al întreprinderii.
„Agenția Proprietății Publice va emite hotărârea privind încetarea mandatului administratorului Î.S. «MoldATSA»”, se arată în comunicatul instituției.
Până la desemnarea unui nou administrator, funcția va fi exercitată interimar de Andrei Cebanu, actual director adjunct al Autorității Aeronautice Civile.
Totodată, APP precizează că investigația inițiată de Consiliul de administrație și Comisia de cenzori, la indicația fondatorului, va continua. Autoritățile susțin că, în cazul în care vor fi identificate noi circumstanțe relevante în cadrul anchetei, vor fi întreprinse măsurile legale necesare în privința lui Dumitru Vangheli.