
Partidul Social Democrat European (PSDE) invită membrii și simpatizanții formațiunii să participe duminică, 28 iunie, la acțiunea de protest împotriva proiectului politicii bugetar-fiscale, despre care formațiunea consideră că va afecta grav cetățenii și producătorii locali. Într-un comunicat de presă, formațiunea anunță că își așteaptă membrii și simpatizanții duminică, începând cu ora 11:00, în fața Parlamentului Republicii Moldova.
Anterior, și liderul „Partidul Nostru”, Renato Usatîii, a declarat că susține orice protest civic, cu condiția ca acesta să nu fie finanțat din surse externe și să nu aibă o coloratură politică. „Strada este singura soluție”, a declarat Usatîi, întrebat dacă va susține demersul liderului „Democrația Acasă” de a chema oamenii la proteste duminică.
„Mă voi alătura oricărui protest, pentru că astăzi pentru mine nu contează culoarea politică a participanților. Principalul este ca protestul să nu fie plătit din exterior. Este important, de asemenea, ca acesta să nu fie organizat de cei care, de exemplu, doresc să evite pedeapsa. Dar protestele cetățenilor sunt singura formă de presiune asupra puterii. Este o batjocură la adresa bunului-simț. (…) Înțelegeți, până acum am păstrat un ton academic, am manifestat corectitudine, am încercat să facem tot posibilul și imposibilul pentru a propune inițiative legislative care să nu necesite investiții financiare. Dar după o asemenea batjocură sinceră, credeți-mă, trebuie să-i îndepărtăm de la putere. Este necesar să ne asigurăm că la guvernare nu vor veni aceiași hoți care au fost deja la cârmă – ajunge. Strada este singura soluție”, a declarat Usatîi jurnaliștilor.
Reamintim că deputatul Vasile Costiuc a anunțat organizarea unui protest duminică în fața clădirii Parlamentului. Organizatorul îndeamnă participanții să vină fără steaguri de partid și fără cereri de demisie a Guvernului, pe fundalul nemulțumirii față de politica bugetar-fiscală.
„(…) fără demisia Guvernului, fără schimbarea cursului european, fără pancarde și fără drapele de partid. Eu vă pun la dispoziție microfonul și boxa pe care o am la dispoziție. Veniți civilizat, dacă nu puteți, agenții economici, mediul de afacere, nu puteți să veniți, vă temeți că vă presează, că o să vă pună posturi fiscale sau multe alte, trimiteți angajații, aveți sute mii de angajați. (…) Nu opoziția, nu politicienii de opoziție, doar poporul Republicii Moldova poate ieși civilizat în stradă pentru a spune nu politicilor care urmează să aducă dezastru și devastare economică în buzunarele cetățenilor. Am consultat foarte mulți oameni, începând cu structurile de forță, polițiștii care vor fi afectați, poliția de frontieră, cei de la pompieri, cei care urmează să iasă la pensie la 50 de ani”, anunțat Costiuc.