
Republica Moldova are nevoie cât mai curând de un guvern stabil și pro-european la București, care să continue proiectele comune și să sprijine parcursul european al Chișinăului. Declarația a fost făcută de președintele Parlamentului, Igor Grosu, solicitat de jurnaliști să spună ce așteptări are de la formarea noului guvern în România, scrie Moldpres.
„Eu aștept cât mai repede un guvern la București, pentru că orice incertitudine creează probleme. Atenția este distrasă spre alte lucruri și nu pe proiectele noastre. Noi avem nevoie de un București stabil, pro-european, cu care să mergem mai departe în procesul nostru de integrare europeană și să implementăm proiectele comune”, a declarat Igor Grosu.
Șeful Legislativului și-a exprimat încrederea că liderii politici pro-europeni din România vor identifica o soluție pentru formarea noului Executiv.
„Am toată încrederea că domnul președinte, domnul Bolojan și celelalte partide pro-europene vor găsi o soluție. Toată lumea înțelege că România are nevoie de guvern. Are PNRR-ul, are angajamente de onorat și multe alte lucruri importante”, a afirmat Grosu.