„A revenit blocajul”. PNL nu mai susține un guvern minoritar PSD, iar consultările de la Cotroceni s-au încheiat fără un consens 

Discuțiile dintre președintele României, Nicușor Dan, și liderii PSD, PNL, USR, UDMR, s-au încheiat fără un consens în privința unei formule de guvernare. Președintele spune că „s-a revenit la blocaj” și dă explicit vina pe PNL, care și-ar fi schimbat poziția. 

„Am revenit la blocajul politic pe care marți îl credeam depășit. În baza pozițiilor partidelor de la consultări, a existat o singură formulă care părea că va întruni sprijinul unei majorități parlamentare: guvern minoritar PSD. Marți, PNL s-a angajat să voteze un guvern minoritar PSD, cu anumite condiționări față de programul de guvernare”, a spus Nicușor Dan. 

Președintele a mai adăugat că „de marți până azi, PNL și-a schimbat poziția”. 

„Este responsabilitatea partidelor să negocieze între ele o majoritate pentru orice formulă de guvern pe care o consideră potrivită. Le cer în continuare să revina la dialog. România are nevoie de un guvern cu puteri depline”, a adăugat Dan.

Marți, după runda de consultări de la Palatul Cotroceni, Ilie Bolojan, președintele PNL, a declarat public faptul că se poate ajunge la un guvern minoritar în jurul PSD. Nicușor Dan va pleca sâmbătă în Polonia, la Jurata, unde va participa la o reuniune informală găzduită de președintele polonez, la care vor fi prezenți și președinții Țărilor Baltice. De precizat este că miercuri, 1 iulie, începe vacanța parlamentară.

Loading Next Post...
Urmărește-ne
Search
Loading

Signing-in 3 seconds...

Signing-up 3 seconds...