Franța o învinge pe Norvegia cu 4-1. Ousmane Dembele înscrie un hat-trick spectaculos 

Selecționata Franței a câștigat Grupa I a Cupei Mondiale de fotbal 2026, după ce învins formația Norvegiei cu scorul de 4-1 (3-1), vineri, pe Boston Stadium. Vicecampioana mondială s-a impus fără emoții în fața garniturii a doua aliniate de scandinavi, care au preferat să lupte cu șanse mai mici pentru câștigarea grupei și să își odihnească piesele grele.

uOusmane Dembele a fost eroul meciului, înscriind un hat-trick. Golurile jucătătorului de la PSG au fost marcate  în minutele 7, 20 și 32. Pentru Franța a mai înscris Desire Doue, în minutul 90+4 , iar golul nordicilor a fost înscris de Thelonious Aagaard, în minutul 21. 

Franța a câștigat grupa I, iar Norvegia termină pe locul secund în clasament și va juca în șaisprezecimi cu Cote d’Ivoire. Cocoșii galici vor mai avea de așteptat pentru a-și afla adversara, care va fi o formația de pe locul al treilea (din grupa C, D, F, G sau H).

Loading Next Post...
Urmărește-ne
Search
Loading

Signing-in 3 seconds...

Signing-up 3 seconds...