
Ucraina și Rusia au efectuat vineri un nou schimb de prizonieri de război, în formatul „160 la 160”, informația fiind confirmată de ambele părți.
Președintele ucrainean, Volodimir Zelenski, a anunțat că alți 160 de militari ucraineni au fost eliberați din captivitatea rusă, precizând că toți se aflau în detenție încă din anul 2022.
„Continuăm să-i aducem acasă pe ucrainenii aflați în captivitatea rusă. Astăzi au fost eliberați 160 de militari. Toți se aflau în captivitate încă din 2022”, a transmis Zelenski.
Potrivit liderului ucrainean, printre cei repatriați se numără militari ai Forțelor Armate ale Ucrainei, ai Serviciului Special de Transport, ai Gărzii Naționale și ai Serviciului de Grăniceri. Aceștia au participat la apărarea Mariupolului și a combinatului Azovstal, precum și pe fronturile din regiunile Donețk, Lugansk, Harkov, Zaporojie, Kiev, Cernigov și Sumî.
Zelenski a mulțumit echipei implicate în organizarea schimburilor de prizonieri și unităților militare care contribuie la constituirea fondului de schimb.
„Ne amintim de fiecare persoană aflată în captivitate. Verificăm fiecare nume. Îi vom aduce acasă pe toți – atât militari, cât și civili”, a declarat președintele Ucrainei.
La rândul său, Ministerul rus al Apărării a confirmat schimbul de prizonieri în formatul „160 la 160”.
Potrivit autorităților, 93% dintre militarii ruși eliberați sunt militari pe bază de contract. De asemenea, 77% dintre aceștia au vârste cuprinse între 40 și 44 de ani, 64% au avut condamnări penale sau se aflau sub urmărire penală înainte de înrolare, iar 82%, respectiv 131 de persoane, au petrecut mai puțin de un an în captivitate.
Precedentul schimb de prizonieri dintre Rusia și Ucraina, în formatul „185 la 185”, a avut loc la 5 iunie.