
Locuitorii complexului rezidențial exclusivist „Moscow-City” din capitala rusă se confruntă cu probleme din cauza temperaturilor extrem de scăzute. În această noapte, la Moscova au fost înregistrate -19 grade Celsius, iar locatarii au raportat fisuri în geamuri și zgomote enervante, care le afectează somnul, transmite canalul de Telegram „Shot”.
Un rezident de la etajul 27 a relatat că geamul său a cedat în această noapte din cauza frigului extrem. Deși prețul unui apartament cu două camere în acest complex ajunge la cel puțin 80 milioane de ruble (aproximativ 840.000 de euro), locatarii se plâng de calitatea geamurilor, transmite sursa citată.
De asemenea, în vara anului 2024, locuitorii din același complex s-au plâns de temperaturi foarte ridicate, care ajungeau până la 35 de grade Celsius în apartamente. Până în prezent, dezvoltatorul nu a răspuns plângerilor primite.